Bloog Wirtualna Polska
Są 1 143 472 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

66. rocznica zamordowania Wojciecha Lisa

piątek, 14 marca 2014 22:23

http://www.hej.mielec.pl/

 

2014-01-25

 

Członkowie Ruchu Patriotyczny Mielec przygotowali wydarzenia upamiętniające postać legendarnego partyzanta, który także po II wojnie światowej walczył o niepodległą Polskę.

W dniu 30 stycznia 2014 r. wypada 66 rocznica śmierci  Wojciecha Lisa  -   dowódcy  legendarnego oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Mielca. Lis nie zakończył swojej działalności po II wojnie światowej. Nosił się z takim zamiarem, chciał wstąpić do Milicji Obywatelskiej, ale sprzeciwił się rozkazowi wyłapywania żołnierzy Armii Krajowej. Uciekł z więzienia i wrócił do lasu, gdzie wspólnie ze swoim oddziałem partyzanckim starał się walczyć z NKWD i komunistycznymi władzami. Zginął zdradzony, zamordowany przez agenta. Ciała Lisa i jego towarzysza broni Konstantego Kędziora zostały zakopane na śmietniku posterunku MO w Mielcu, dzisiaj to podwórze bursy przy ulicy Kościuszki.

W 1992 roku odnaleziono zwłoki Lisa i Kędziora, zorganizowano także godny pogrzeb obydwóch partyzantów. Spoczęli tuż przy wejściu na Cmentarz Parafialny w Mielcu. 

W sobotę 25 stycznia członkowie Ruchu Patriotyczny Mielec zapraszają mieszkańców miasta na wydarzenia upamiętniające postać Lisa. Odbędzie się spotkanie z Mateuszem Wernerem, którego temat to „Ideowe cele walki Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie odbędzie się 25 stycznia o godzinie 17.00 w Sali Królewskiej w Szkole Muzycznej w Mielcu (ul.Kościuszki 10). 

Po spotkaniu ok.18.30 odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym wieczornica patriotyczna w 66.rocznicę zamordowania mieleckiego żołnierza wyklętego- Wojciecha Lisa.

hm

 

http://www.kolbuszowa24.net/

 

2014-01-29 

 

Uczcili pamięć ''Mściciela''

 

Mimo siarczystego mrozu i śnieżycy, kilkudziesięciu młodych ludzi upamiętniło na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu 66. rocznicę tragicznej śmierci ikony oporu przed faszyzmem i komunizmem w naszym regionie – Wojciecha "Mściciela" Lisa. 

Sobotnie (25.01.2014) uroczystości rozpoczął wykład Mateusza Wernera na temat „Ideowych celów walki Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie odbyło się Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. W wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele środowisk z patriotycznych z Podkarpacia, w tym i z Kolbuszowej (na zdjęciu).

 

– Po wykładzie Mateusza Wernera udaliśmy się pod budynek dawnego posterunku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, a następnie na cmentarz, gdzie pochowany jest Wojciech Lis. Odśpiewaliśmy tam hymn państwowy, złożyliśmy też kwiaty i znicze – relacjonują przedstawiciele organizacji „Narodowa Kolbuszowa”, której pięciu członków uczestniczyło w obchodach. – Uroczystości zorganizował „Patriotyczny Mielec”. Nie było nikogo z włodarzy Mielca, więc, szczerze powiedziawszy, nie spodziewamy się, że podobne uroczystości zorganizuje ktokolwiek z kolbuszowskich dygnitarzy, nie wspominając o tym, że nie bardzo byłoby gdzie to zorganizować. Po prostu w naszym mieście nie ma żadnego pomnika czy nawet tablicy, która by upamiętniała Żołnierzy Wyklętych – dodają nasi rozmówcy. 

Wojciech „Mściciel” Lis działał zarówno na Kolbuszowszczyźnie jak i Mielecczyźnie. Dowodził oddziałem partyzanckim, przez który przewinęło się ok. 160 osób. Panicznie bali się go Niemcy i Sowieci. Przeprowadził ponad 200 akcji przeciwko komunistom i Armii Czerwonej. Zdradził go jego były żołnierz – Wojciech Paluch. 25 stycznia 1948 roku zastrzelił on Lisa i jednego z jego żołnierzy podczas snu w okolicach leśniczówki Pateraki (obecnie gmina Cmolas). Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku. Odnaleziono je w 1992 r. i pochowano na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

2014.jpg


Podziel się
oceń
7
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Pogrzeb Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora

poniedziałek, 06 maja 2013 1:20

Mielec 02-05-1992 r.
Nagranie nie montowane zapis VHS C


Podziel się
oceń
49
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

65 rocznica śmierci Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora

czwartek, 02 maja 2013 23:33

 

 

 

Plakat wydany w Mielcu z okazji 65 rocznicy śmierci  Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora 

 

 

 

http://www.hej.mielec.pl/miasto2/aktualnosci/art2908,przyszli-by-uczcic-bohatera-zolnierza-wykletego-wojciecha-lisa-foto.html

Przyszli by uczcić bohatera, Żołnierza Wyklętego, Wojciecha Lisa [FOTO]

 

26-01-2013

 

Kilkadziesiąt osób zebrało się w mroźny, sobotni wieczór na Cmentarzu Parafialnym, przy grobie Wojciecha Lisa.

W dniu 30 stycznia 2013 r. wypada 65 rocznica śmierci  Wojciecha Lisa  -   dowódcy  legendarnego oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Mielca. Lis nie zakończył swojej działalności po II wojnie światowej. Nosił się z takim zamiarem, chciał wstąpić do Milicji Obywatelskiej, ale sprzeciwił się rozkazowi wyłapywania żołnierzy Armii Krajowej. Uciekł z więzienia i wrócił do lasu, gdzie wspólnie ze swoim oddziałem partyzanckim starał się walczyć z NKWD i komunistycznymi władzami. Zginął zdradzony, zamordowany przez agenta. Ciała Lisa i jego towarzysza broni Konstantego Kędziora zostały zakopane na śmietniku posterunku MO w Mielcu, dzisiaj to podwórze bursy przy ulicy Kościuszki.

W 1992 roku odnaleziono zwłoki Lisa i Kędziora, zorganizowano także godny pogrzeb obydwóch partyzantów. Spoczęli tuż przy wejściu na Cmentarz Parafialny w Mielcu. W sobotni, mroźny wieczór 26 stycznia, przy tym grobie zgromadziło się kilkudziesięciu mielczan. Przyszli by wspomnieć postać Lisa. Spotkanie zorganizowało środowisko patriotyczne. Przygotowany został krótki montaż słowny.

Jerzy Orłowski, nauczyciel, syn kapitana Tadeusza Orłowskiego „Orlika” głównego inicjatora odnalezienia i pochowania na Cmentarzu Parafialnym Lisa i Kędziora, opowiadał o tym przedsięwzięciu. – To był partyzancki pogrzeb – wspominał. Dziękował za obecność, za pamięć o Lisie.

Przy modlitwie i śpiewie „Boże coś Polskę” zapłonęły race. Na grobie zostały złożone kwiaty, zapłonęły znicze. Wartę zaciągnęli członkowie grupy rekonstrukcyjnej w mundurach polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej. Nad zebranymi powiewała flaga narodowa.

 

http://www.hej.mielec.pl/galeria/art3217.html

 

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
21
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Rzeźba z Miedzi "Wojciech Lis ps. Mściciel" w Muzeum Polskim w Ameryce

niedziela, 27 stycznia 2013 1:17

W dniu 15.01.2013 został  zainstalowany w Muzeum Polskim w Ameryce

obraz „Wojciech Lis ps. Mściciel” rzeźba w miedzi. 

Autorem  pracy jest Pan Leonard Szczur

 

Inicjatorkami „Ocalić od zapomnienia” 

 w 100 rocznicę urodzin Wojciecha Lisa 

były Panie

 Maria Szczur
 Prof. Mira Modelska-Creech

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=86PdyJdEnDc


Podziel się
oceń
243
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

1 marca 2012 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

sobota, 10 marca 2012 22:09

W Mielcu 1 marca 2012r. o godzinie 17.00 w Bazylice Mniejszej  Św. Mateusza  odbyła się  uroczysta msza  św. w intencji  bohaterów skazanych przez lata na zapomnienie. Następnie na Cmentarzu Parafialnym przy grobie Wojciecha Lisa oraz Konstantego Kędziora miał miejsce  Apel Poległych.

 

 

 

 

 

Zdjęcia Bogdan Pląder


Podziel się
oceń
16
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

piątek, 27 lutego 2015

Licznik odwiedzin:  15 929  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
232425262728 

O mnie

floo1@wp.pl

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 15929

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Kobieta

Bloog.pl