Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 240 048 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

67 rocznica zamordowania Wojciecha Lisa

czwartek, 12 marca 2015 22:54

www.hej.mielec.pl

31-01-2015

 

Zdjęcia www.hej.mielec.pl/galeria/art4890.html

 

 

Mielczanie uczcili 67 rocznicę zamordowania Wojciecha Lisa. Syn płk: „Piękne to jest, że młodzi pamiętają”

- Spotykamy się przy grobie dwóch partyzantów, o których w latach mojej młodości nie wolno było mówić. Dzisiaj młodzież ma prawo przynajmniej myśleć i szukać prawdy - powiedział Jerzy Orłowski, syn pułkownika Tadeusza Orłowskiego, prezesa mieleckiego oddziału AK podczas wieczornicy w 67. rocznicę zamordowania partyzanta Wojciecha Lisa.

Grupa kilkudziesięciu mielczan zebrała się w sobotni wieczór przy grobie mieleckiego partyzanta Wojciecha Lisa na wieczornicy poświęconej 67. rocznicy jego zamordowania. Uroczystości związane z tragiczną rocznicą rozpoczęły się już wcześniej – wykładem historyka Mirosława Surdeja o podziemiu niepodległościowym na ziemi mieleckiej po 1944 roku.

- Przy tym grobie czcimy ludzi, którzy oddali życie za Polskę. Różnie mówiono, pluto na tych ludzi, obrzucano ich błotem. Takie były czasy, że prawdziwych bohaterów chciano przykryć ziemią, by ślad o nich zaginął. Dzisiaj mamy możliwość ich uczcić - powiedział już w trakcie wieczornicy przy grobie Wojciecha Lisa na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu Jerzy Orłowski, syn pułkownika Tadeusza Orłowskiego, prezesa mieleckiego oddziału Armii Krajowej.

- Piękne to jest, że zarówno młodzież, jak i starsi, pamiętają o tych, którzy odeszli. I nie tylko czasem, ale regularnie o nich wspominają – dodał Jerzy Orłowski.  Organizatorzy wieczornicy – członkowie Patriotycznego Mielca – przypomnieli życiorys Wojciecha Lisa. Odmówiono modlitwę za dusze tych, którzy oddali życie za Polskę, odśpiewano też hymn narodowy. 

Wojciech Lis ps. „Mściciel” (ur. 1913 w Ostrowach Tuszowskich, zm. 1948) – żołnierz AK, NSZ, WiN, dowódca oddziału partyzanckiego walczącego przeciw Niemcom i Sowietom w Puszczy Sandomierskiej.

Przez oddział Lisa przewinęło się około 160 osób, przeprowadzono około 200 akcji przeciwko komunistom i Armii Czerwonej. Po amnestii w 1947 większość jego żołnierzy ujawniła się, pozostało 10. Wobec nieskutecznych akcji złapania Lisa kierownictwo UB w Mielcu podjęło decyzję o jego likwidacji przez agenta. Dokonał jej były żołnierz Lisa z czasów wojny, Wojciech Paluch, który działał jako szpieg w oddziale „Mściciela” od września 1945. Paluch zastrzelił Lisa i jednego z jego żołnierzy podczas snu w okolicach leśniczówki Pateraki.

Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku KP MO w Mielcu. Zostały odnalezione w 1992 i pochowane na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

ks

 


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

101 rocznica urodzin Wojciecha Lisa

wtorek, 10 marca 2015 0:10

  www.facebook.com    Grh Wojciecha Lisa

 

2014

 

Klub Historyczny "Prawda i Pamięć" oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej im .Wojciecha Lisa ps. "Mściciel" zorganizowały uroczystości poświęcone 101 rocznicy urodzin Wojciecha Lisa ,jednego z legendarnych niezłomnych związanego z Ziemią Mielecką. Uroczystości odbyły się w kościele w Ostrowach Tuszowskich . Ostrowy Tuszowskie to miejsce narodzin Wojciecha Lisa Urodził się 28 X 1913 roku. Był związany również z Toporowem gdzie mieszkał. Legendarny dowódca walki z Niemcami i antykomunistycznego podziemia, zamordowany przez człowieka i na polecenie UB. Oddaliśmy hołd Wojciechowi Lisowi, jak również wszystkim niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia, walczącym i mordowanym przez czerwonych po II wojnie. Uroczystości w Ostrowach zakończyły się zasadzeniem dębu ku czci Wojciecha Lisa i wszystkim bohaterskim żołnierzom wyklętym i niezłomnym. Odwiedziliśmy również miejsca związane z życiem i działalnością Wojciecha Lisa oraz miejsca związane z jego kaźnią i pochówkiem. W uroczystościach uczestniczyli zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy z 3 pułku Strzelców Podhalańskich z Dąbrowy Tarnowskiej. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

 

Zdjęcia Jerzy Flis


101 11.jpg

101 10.jpg101 12.jpg101 9.jpg101  20.jpg101 15.jpg101 14.jpg101 16.jpg101 17.jpg202 17a.jpg101 uro7.jpg101 uro6.jpg101 uro2.jpg101 uro5.jpg101 uro3.jpg


Podziel się
oceń
8
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Koncert - Pamięci Wojciech Lisa ps "Mściciel" w Chicago 2014

niedziela, 08 marca 2015 21:47

Koncert - Pamięci Wojciech Lisa ps "Mściciel"  

odbył się  w Chicago 1 marca 2014r.


Podziel się
oceń
11
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ośmiu żołnierzy szczególnie zasłużonych dla Ziemi Miel

niedziela, 08 marca 2015 21:23

Artykuł pochodzi z www.hej.mielec.pl/  

2014-03-01

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Mielcu odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej ośmiu żołnierzy szczególnie zasłużonych dla Ziemi Mieleckiej. Inicjatorem wydarzenia był Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”.

Na tablicy znajdujące się przy drodze Mielec – Szydłowiec, znalazły się nazwiska pięciu dowódców, działających na terenie Mielca i okolic. Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” pragnął jednak oddać hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym, którzy w latach 1943-1948 zginęli w walce o niepodległą Polskę. Ich niezłomność podkreśla umieszczony na tablicy cytat: „Szukali światła w mroczne dni przed Bogiem tylko chyląc kark”.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy, podczas uroczystości 1 marca, dokonał Jerzy Dębicki, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Mielcu. Przygotował on też krótką przemowę. 

 

odsłonięcie.jpg


- Jestem szczerze zaszczycony, że mogłem odsłonić tablicę poświęconą dowódcom oddziałów partyzanckich działających w tych lasach dawnej rozległej Puszczy Sandomierskiej – mówił Jerzy Dębicki. - Śledziliśmy ich akcje, podziwialiśmy brawurę, determinację w walce prowadzonej w osamotnieniu. W walce, która wydawała się nieuchronnie przegraną i beznadziejną. Ale walka taka nie jest całkowicie bez sensu - jest przykładem, jakie ofiary warto ponosić dla wolności i niezawisłości. Pamięć o nich niech będzie natchnieniem dla przyszłych pokoleń Polaków - podkreślał.

Na uroczystości obecny był także Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek. - Dzisiejszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególną okazją, aby podsumować historię naszego kraju i uczcić ludzi, którzy potrafili iść pod wiatr dziejów. Ci bohaterowie, których pamięć dzisiaj czcimy, zostali przez wiele lat przysypani popiołem – powiedział podczas uroczystości Kazimierz Gacek. - Dziękuję za takie obywatelskie kultywowanie pamięci. To świadectwo dojrzałości społeczeństwa, które walczy i zna swoje wartości. Stajemy się coraz bardziej godnymi następcami tych, którzy podjęli walkę o lepszą Polskę. Chylę czoła przed bohaterami, którym poświęciliśmy tę skromną tablicę. Wierzę, że ta pamięć będzie rozkwitała, a młode pokolenia będą czerpały z tej lekcji historii, będą jeszcze mocniej kochały Polskę i będą dla niej jeszcze mocniej pracować.

Joanna Rębisz, doradca marszałka Władysława Ortyla, w jego imieniu, dziękowała za to, że - ziemia mielecka czci pamięć i honor bohaterów tamtych lat. Na uroczystość przybył także Mirosław Surdej z Instytut Pamięci Narodowej, który przybliżył zebranym sylwetki upamiętnionych dowódców.  

- Te osoby swoimi życiorysami dały dowód na olbrzymie poświęcenie dla własnej ojczyzny i na olbrzymią miłość dla Polski. Uważam, że dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna, ponieważ świadczy o elementarnej wdzięczności jaką powinniśmy okazać tym osobom za ich poświęcenie – mówił Mirosław Surdej. - Tablica ta stanowi także wyraźny drogowskaz dla młodych pokoleń jak należy kształtować charakter i jak należy służyć wolnej ojczyźnie - zaznaczał.

Po przemówieniach zostały złożone wieńce. Krótki występ artystyczny zaprezentowała też młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Na uroczystość odsłonięcia tablicy oddającej hołd Żołnierzom Wyklętym licznie pojawili się przedstawiciele samorządów, instytucji oraz członkowie rodzin poległych żołnierzy.

tablica2.jpg


Podziel się
oceń
8
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

66. rocznica zamordowania Wojciecha Lisa

piątek, 14 marca 2014 22:23

http://www.hej.mielec.pl/

 

2014-01-25

 

Członkowie Ruchu Patriotyczny Mielec przygotowali wydarzenia upamiętniające postać legendarnego partyzanta, który także po II wojnie światowej walczył o niepodległą Polskę.

W dniu 30 stycznia 2014 r. wypada 66 rocznica śmierci  Wojciecha Lisa  -   dowódcy  legendarnego oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Mielca. Lis nie zakończył swojej działalności po II wojnie światowej. Nosił się z takim zamiarem, chciał wstąpić do Milicji Obywatelskiej, ale sprzeciwił się rozkazowi wyłapywania żołnierzy Armii Krajowej. Uciekł z więzienia i wrócił do lasu, gdzie wspólnie ze swoim oddziałem partyzanckim starał się walczyć z NKWD i komunistycznymi władzami. Zginął zdradzony, zamordowany przez agenta. Ciała Lisa i jego towarzysza broni Konstantego Kędziora zostały zakopane na śmietniku posterunku MO w Mielcu, dzisiaj to podwórze bursy przy ulicy Kościuszki.

W 1992 roku odnaleziono zwłoki Lisa i Kędziora, zorganizowano także godny pogrzeb obydwóch partyzantów. Spoczęli tuż przy wejściu na Cmentarz Parafialny w Mielcu. 

W sobotę 25 stycznia członkowie Ruchu Patriotyczny Mielec zapraszają mieszkańców miasta na wydarzenia upamiętniające postać Lisa. Odbędzie się spotkanie z Mateuszem Wernerem, którego temat to „Ideowe cele walki Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie odbędzie się 25 stycznia o godzinie 17.00 w Sali Królewskiej w Szkole Muzycznej w Mielcu (ul.Kościuszki 10). 

Po spotkaniu ok.18.30 odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym wieczornica patriotyczna w 66.rocznicę zamordowania mieleckiego żołnierza wyklętego- Wojciecha Lisa.

hm

 

http://www.kolbuszowa24.net/

 

2014-01-29 

 

Uczcili pamięć ''Mściciela''

 

Mimo siarczystego mrozu i śnieżycy, kilkudziesięciu młodych ludzi upamiętniło na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu 66. rocznicę tragicznej śmierci ikony oporu przed faszyzmem i komunizmem w naszym regionie – Wojciecha "Mściciela" Lisa. 

Sobotnie (25.01.2014) uroczystości rozpoczął wykład Mateusza Wernera na temat „Ideowych celów walki Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie odbyło się Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. W wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele środowisk z patriotycznych z Podkarpacia, w tym i z Kolbuszowej (na zdjęciu).

 

– Po wykładzie Mateusza Wernera udaliśmy się pod budynek dawnego posterunku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, a następnie na cmentarz, gdzie pochowany jest Wojciech Lis. Odśpiewaliśmy tam hymn państwowy, złożyliśmy też kwiaty i znicze – relacjonują przedstawiciele organizacji „Narodowa Kolbuszowa”, której pięciu członków uczestniczyło w obchodach. – Uroczystości zorganizował „Patriotyczny Mielec”. Nie było nikogo z włodarzy Mielca, więc, szczerze powiedziawszy, nie spodziewamy się, że podobne uroczystości zorganizuje ktokolwiek z kolbuszowskich dygnitarzy, nie wspominając o tym, że nie bardzo byłoby gdzie to zorganizować. Po prostu w naszym mieście nie ma żadnego pomnika czy nawet tablicy, która by upamiętniała Żołnierzy Wyklętych – dodają nasi rozmówcy. 

Wojciech „Mściciel” Lis działał zarówno na Kolbuszowszczyźnie jak i Mielecczyźnie. Dowodził oddziałem partyzanckim, przez który przewinęło się ok. 160 osób. Panicznie bali się go Niemcy i Sowieci. Przeprowadził ponad 200 akcji przeciwko komunistom i Armii Czerwonej. Zdradził go jego były żołnierz – Wojciech Paluch. 25 stycznia 1948 roku zastrzelił on Lisa i jednego z jego żołnierzy podczas snu w okolicach leśniczówki Pateraki (obecnie gmina Cmolas). Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku. Odnaleziono je w 1992 r. i pochowano na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

2014.jpg


Podziel się
oceń
13
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

niedziela, 30 kwietnia 2017

Licznik odwiedzin:  27 007  

Kalendarz

« kwiecień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

O mnie

floo1@wp.pl

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 27007

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Pytamy.pl