Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 943 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Gala Retrospektywy VIII Festiwalu Filmowego NNW - Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

niedziela, 11 czerwca 2017 23:33

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu  29.05.2017

29 maja odbyła się gala Retrospektywy VIII Festiwalu Filmowego NNW - Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Zaprezentowane zostały filmy dokumentalne Arkadiusza Gołębiewskiego i Sławomira Górskiego. Również wystąpił aktor Piotr Cyrwus w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Swój występ artystyczny miała również młoda artystka Weronika Wilczyńska. 

Podczas gali wręczono statuetki rodzinom żołnierzy niezłomnych z terenu Mielca. 

Statuetki „Drzwi do Wolności” trafiły do kpt. Jerzego Dębickiego, który odebrał ją osobiście oraz Leona Wanatowicza, statuetkę odebrał jego syn Bogusław Wanatowicz, który przyjechał z Łodzi.

Statuetki „Sygnet Niepodległości” przyznane zostały natomiast płk Aleksandrowi Rusinowi „Rusal”, „Olek”, odebrał ją syn Roman Rusin oraz Wojciechowi Lisowi „Mściciel”, statuetkę odebrała córka Jadwiga Florek, która przyjechała z Nysy.

DSC02772.JPG

Na fotografii, statuetkę „Sygnet Niepodległości” odbiera córka Wojciecha Lisa Jadwiga Florek.

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

67 rocznica zamordowania Wojciecha Lisa

czwartek, 12 marca 2015 22:54

www.hej.mielec.pl

31-01-2015

 

Zdjęcia www.hej.mielec.pl/galeria/art4890.html

 

 

Mielczanie uczcili 67 rocznicę zamordowania Wojciecha Lisa. Syn płk: „Piękne to jest, że młodzi pamiętają”

- Spotykamy się przy grobie dwóch partyzantów, o których w latach mojej młodości nie wolno było mówić. Dzisiaj młodzież ma prawo przynajmniej myśleć i szukać prawdy - powiedział Jerzy Orłowski, syn pułkownika Tadeusza Orłowskiego, prezesa mieleckiego oddziału AK podczas wieczornicy w 67. rocznicę zamordowania partyzanta Wojciecha Lisa.

Grupa kilkudziesięciu mielczan zebrała się w sobotni wieczór przy grobie mieleckiego partyzanta Wojciecha Lisa na wieczornicy poświęconej 67. rocznicy jego zamordowania. Uroczystości związane z tragiczną rocznicą rozpoczęły się już wcześniej – wykładem historyka Mirosława Surdeja o podziemiu niepodległościowym na ziemi mieleckiej po 1944 roku.

- Przy tym grobie czcimy ludzi, którzy oddali życie za Polskę. Różnie mówiono, pluto na tych ludzi, obrzucano ich błotem. Takie były czasy, że prawdziwych bohaterów chciano przykryć ziemią, by ślad o nich zaginął. Dzisiaj mamy możliwość ich uczcić - powiedział już w trakcie wieczornicy przy grobie Wojciecha Lisa na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu Jerzy Orłowski, syn pułkownika Tadeusza Orłowskiego, prezesa mieleckiego oddziału Armii Krajowej.

- Piękne to jest, że zarówno młodzież, jak i starsi, pamiętają o tych, którzy odeszli. I nie tylko czasem, ale regularnie o nich wspominają – dodał Jerzy Orłowski.  Organizatorzy wieczornicy – członkowie Patriotycznego Mielca – przypomnieli życiorys Wojciecha Lisa. Odmówiono modlitwę za dusze tych, którzy oddali życie za Polskę, odśpiewano też hymn narodowy. 

Wojciech Lis ps. „Mściciel” (ur. 1913 w Ostrowach Tuszowskich, zm. 1948) – żołnierz AK, NSZ, WiN, dowódca oddziału partyzanckiego walczącego przeciw Niemcom i Sowietom w Puszczy Sandomierskiej.

Przez oddział Lisa przewinęło się około 160 osób, przeprowadzono około 200 akcji przeciwko komunistom i Armii Czerwonej. Po amnestii w 1947 większość jego żołnierzy ujawniła się, pozostało 10. Wobec nieskutecznych akcji złapania Lisa kierownictwo UB w Mielcu podjęło decyzję o jego likwidacji przez agenta. Dokonał jej były żołnierz Lisa z czasów wojny, Wojciech Paluch, który działał jako szpieg w oddziale „Mściciela” od września 1945. Paluch zastrzelił Lisa i jednego z jego żołnierzy podczas snu w okolicach leśniczówki Pateraki.

Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku KP MO w Mielcu. Zostały odnalezione w 1992 i pochowane na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

ks

 


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

101 rocznica urodzin Wojciecha Lisa

wtorek, 10 marca 2015 0:10

  www.facebook.com    Grh Wojciecha Lisa

 

2014

 

Klub Historyczny "Prawda i Pamięć" oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej im .Wojciecha Lisa ps. "Mściciel" zorganizowały uroczystości poświęcone 101 rocznicy urodzin Wojciecha Lisa ,jednego z legendarnych niezłomnych związanego z Ziemią Mielecką. Uroczystości odbyły się w kościele w Ostrowach Tuszowskich . Ostrowy Tuszowskie to miejsce narodzin Wojciecha Lisa Urodził się 28 X 1913 roku. Był związany również z Toporowem gdzie mieszkał. Legendarny dowódca walki z Niemcami i antykomunistycznego podziemia, zamordowany przez człowieka i na polecenie UB. Oddaliśmy hołd Wojciechowi Lisowi, jak również wszystkim niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia, walczącym i mordowanym przez czerwonych po II wojnie. Uroczystości w Ostrowach zakończyły się zasadzeniem dębu ku czci Wojciecha Lisa i wszystkim bohaterskim żołnierzom wyklętym i niezłomnym. Odwiedziliśmy również miejsca związane z życiem i działalnością Wojciecha Lisa oraz miejsca związane z jego kaźnią i pochówkiem. W uroczystościach uczestniczyli zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy z 3 pułku Strzelców Podhalańskich z Dąbrowy Tarnowskiej. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

 

Zdjęcia Jerzy Flis


101 11.jpg

101 10.jpg101 12.jpg101 9.jpg101  20.jpg101 15.jpg101 14.jpg101 16.jpg101 17.jpg202 17a.jpg101 uro7.jpg101 uro6.jpg101 uro2.jpg101 uro5.jpg101 uro3.jpg


Podziel się
oceń
8
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Koncert - Pamięci Wojciech Lisa ps "Mściciel" w Chicago 2014

niedziela, 08 marca 2015 21:47

Koncert - Pamięci Wojciech Lisa ps "Mściciel"  

odbył się  w Chicago 1 marca 2014r.


Podziel się
oceń
12
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ośmiu żołnierzy szczególnie zasłużonych dla Ziemi Miel

niedziela, 08 marca 2015 21:23

Artykuł pochodzi z www.hej.mielec.pl/  

2014-03-01

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Mielcu odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej ośmiu żołnierzy szczególnie zasłużonych dla Ziemi Mieleckiej. Inicjatorem wydarzenia był Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”.

Na tablicy znajdujące się przy drodze Mielec – Szydłowiec, znalazły się nazwiska pięciu dowódców, działających na terenie Mielca i okolic. Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” pragnął jednak oddać hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym, którzy w latach 1943-1948 zginęli w walce o niepodległą Polskę. Ich niezłomność podkreśla umieszczony na tablicy cytat: „Szukali światła w mroczne dni przed Bogiem tylko chyląc kark”.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy, podczas uroczystości 1 marca, dokonał Jerzy Dębicki, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Mielcu. Przygotował on też krótką przemowę. 

 

odsłonięcie.jpg


- Jestem szczerze zaszczycony, że mogłem odsłonić tablicę poświęconą dowódcom oddziałów partyzanckich działających w tych lasach dawnej rozległej Puszczy Sandomierskiej – mówił Jerzy Dębicki. - Śledziliśmy ich akcje, podziwialiśmy brawurę, determinację w walce prowadzonej w osamotnieniu. W walce, która wydawała się nieuchronnie przegraną i beznadziejną. Ale walka taka nie jest całkowicie bez sensu - jest przykładem, jakie ofiary warto ponosić dla wolności i niezawisłości. Pamięć o nich niech będzie natchnieniem dla przyszłych pokoleń Polaków - podkreślał.

Na uroczystości obecny był także Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek. - Dzisiejszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególną okazją, aby podsumować historię naszego kraju i uczcić ludzi, którzy potrafili iść pod wiatr dziejów. Ci bohaterowie, których pamięć dzisiaj czcimy, zostali przez wiele lat przysypani popiołem – powiedział podczas uroczystości Kazimierz Gacek. - Dziękuję za takie obywatelskie kultywowanie pamięci. To świadectwo dojrzałości społeczeństwa, które walczy i zna swoje wartości. Stajemy się coraz bardziej godnymi następcami tych, którzy podjęli walkę o lepszą Polskę. Chylę czoła przed bohaterami, którym poświęciliśmy tę skromną tablicę. Wierzę, że ta pamięć będzie rozkwitała, a młode pokolenia będą czerpały z tej lekcji historii, będą jeszcze mocniej kochały Polskę i będą dla niej jeszcze mocniej pracować.

Joanna Rębisz, doradca marszałka Władysława Ortyla, w jego imieniu, dziękowała za to, że - ziemia mielecka czci pamięć i honor bohaterów tamtych lat. Na uroczystość przybył także Mirosław Surdej z Instytut Pamięci Narodowej, który przybliżył zebranym sylwetki upamiętnionych dowódców.  

- Te osoby swoimi życiorysami dały dowód na olbrzymie poświęcenie dla własnej ojczyzny i na olbrzymią miłość dla Polski. Uważam, że dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna, ponieważ świadczy o elementarnej wdzięczności jaką powinniśmy okazać tym osobom za ich poświęcenie – mówił Mirosław Surdej. - Tablica ta stanowi także wyraźny drogowskaz dla młodych pokoleń jak należy kształtować charakter i jak należy służyć wolnej ojczyźnie - zaznaczał.

Po przemówieniach zostały złożone wieńce. Krótki występ artystyczny zaprezentowała też młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Na uroczystość odsłonięcia tablicy oddającej hołd Żołnierzom Wyklętym licznie pojawili się przedstawiciele samorządów, instytucji oraz członkowie rodzin poległych żołnierzy.

tablica2.jpg


Podziel się
oceń
9
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  28 075  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

floo1@wp.pl

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 28075

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl